Бесплатни автобуси од
5 локации во Скопје

На посетителите од Скопје им препорачуваме наместо со автомобил, да дојдат на Стенковец со бесплатните автобуси кои тргнуваат во 8и30 од:
- Автокоманда кај ЈСП,
- Транспортен центар,
- Ѓорче Петров кај пазарот на вториот кружен тек,
- Бутел кај Еделпром и салата Борис Трајковски. Автобусите ќе возат во двата правци до 19 часот.

Автобуси

ГОДИНИ

Добродојдовте на официјалната Интернет страница на Аероклубот Скопје посветена на Прославата по повод 100 години неговото постоење. Овде, на едно место ќе бидат достапни сите информации за предвидените активности, начинот на учествување, волонтирање, помагање и донирање.

Повеќе

100

16 септември 2023 на
Аеродром Стенковец

На 100 години од основањето на Аероклубот Скопје придружете ни се за да прославиме со возбудливи воздушни акробации и маневри што ѝ пркосат на гравитацијата, изложба на разни авиони од регионот и падобрански скокови од кој застанува здив.

Програма

Аеромитинг

за учество на настанот

Доколку сакате да учествувате на настанот како волонтер, новинар или како активен пилот во аеромитингот, пријавете се преку соодветната форма.

пријави се

Пријави се

Регистрација

Повик за учество...

Пријави се за учество на настанот

Доколку сакате да учествувате на настанот како волонтер, новинар или како активен пилот во аеромитингот, пријавете се преку соодветната форма.

Кликни на соодветното копче како би се пријавил за учество на настанот:

Историски материјали

Сподели материјали

Аероклубот не може да постои без своите членови. Затоа ги повикуваме сите кои биле дел од Аероклубот Скопје да се пријават на оваа страница и со своето име да ги обележат овие први 100 години.

Раскажете ни ги Вашите приказни, споделете ги вашите стари фотографии, сетете се на вашата генерација и побарајте ги. Испратете ги до кај нас.

Пред точно сто години, група вљубеници во воздухопловството од Скопје се собраа за да го формираат она што го препознаваме како Аероклуб Скопје. Во текот на еден век, клубот прерасна во институција значајна за градот и земјава.

- 100 Години Аеро Клуб Скопје

Од историјатот

Дознај на време

Интервјуа & Прегледи

Печат & Медиуми

Печат & Медиуми

Телма
Фер плеј со Јана

Јане Стефанов и Дејан Саздовски беа гости во спортската програма на Телма телевизија “Фер плеј со Јана“, каде говореа за Аероклубот Скопје. https://youtu.be/b1GmcQORPnE Погледајте го

Канал 5
Аероклубот Скопје со повик до старите членови да споделат фотографии и нераскажани приказни

Аероклубот Скопје, како најстар аероклуб во државава, кој годинава одбележува еден век од основањето, ги повикува сите поранешни членови и нивните семејства, да ги споделат

Опсервер
Аероклубот Скопје со повик до старите членови да споделат фотографии и нераскажани приказни од нивното време во клубот

Во архивите на Аероклубот, како што посочуваат, постојат дневници на летање и скокање, списоци со членови, фотографии и видеа, но оттаму веруваат дека потребно е

Биди поврзан